“Polesie na służbie podczas Łódzkiego Marszu Rotmistrza Pileckiego”

25 maja br. w  67. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego – jednego z największych polskich bohaterów II wojny światowej i okresu stalinizmu harcerze Hufca ZHP Łódź-Polesie uczestniczyli w harcerskiej służbie podczas Łódzkiego Marszu Rotmistrza Pileckiego.

 
Reprezentanci Hufca ZHP Łódź-Polesie podczas Łódzkiego Marszu Rotmistrza Pileckiego
 
Marsz rozpoczął się Mszą Świętą w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego przy pl. Wolności. Następnie marsz przeszedł ul. Pomorską do al. Anstadta pod Pomnik Ofiar Komunizmu. Przed pomnikiem organizatorzy marszu przypomnieli postać W. Pileckiego oraz zostały złożone kwiaty i znicze w imieniu zebranych środowisk. Podczas apelu głos zabrali reprezentanci stowarzyszeń zrzeszonych w Porozumienie Środowisk Patriotycznych Regionu Łódzkiego oraz kpt. Jerzy Stawski ps. „Lubicz”, weterana AK i KWP „Warszyca”, który wyraził swoją aprobatę dla młodych, którzy czczą pamięć bohaterów.
 
Marsz przebiegł spokojnie w niesamowitym patriotycznym nastroju. Harcerze Chorągwi Łódzkiej (w tym reprezentanci Naszego Hufca) stali na warcie honorowej przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu oraz reprezentowali Chorągiew stojąc w poczcie sztandarowym i maszerując z zebranymi.
 
Witold Pilecki (1901-1948) – rotmistrz Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz, drużynowy harcerski.
 
pwd. Piotr Dziewulski HO
członek Grupy Porgramowej

Post Author: Hufiec