“Podsumowanie – hm. Agnieszka Rytel”

W roku 2010 podczas Rajdu Komend Hufców organizowanego przez GK ZHP znalazł się moment na wymianę doświadczeń i pomysłów związanych z pracą hufców. Był to tylko moment więc zostawił on przede wszystkim wielki niedosyt i apetyt by opowiedzieć sobie jeszcze więcej. Wtedy wraz z Hufcem Poznań Siódemka obiecaliśmy sobie, że koniecznie musimy się spotkać.

Z czasem jednak pomysł małego spotkania urósł w naszym ZKK do konferencji. Bo czemu mielibyśmy widzieć się tylko w dwa hufce. Tak więc by wymienić nasze doświadczenia, pochwalić się swoimi dokonaniami i jednocześnie zapytać jak rozwiązać problemy w dniach 17–18 marca 2012 r. zorganizowaliśmy spotkanie „Dobre hufce, dobre praktyki”. Patronat nad spotkaniem objęła hm. Ewa Grabarczyk komendantka Chorągwi Łódzkiej ZHP oraz Miesięcznik Instruktorów ZHP „Czuwaj”.
Klucz jakim posiłkowaliśmy się podczas wyboru hufców nie był przypadkowy, szukaliśmy środowisk podobnych do nas, choć oczywiście zdawaliśmy sobie sprawę, że identycznych nigdzie nie znajdziemy. Ale właśnie te różnice w podobnych środowiskach stały się siłą naszego spotkania. Szukaliśmy hufców miejskich, z pracującymi szczepami i namiestnictwami.
Do Łodzi przybyły Hufiec Poznań Siódemka, Hufiec Białystok i Hufiec Warszawa Praga Południe. Przez dwa dni rozmawialiśmy o naszych doświadczeniach. W sobotę odbyły się prezentacje hufców, opowiadaliśmy o swoich sukcesach: silnej strukturze, wspólnocie instruktorskiej budowanej w hufcu, wysokiej ściągalność składek, dużym wzroście liczebnym, mocnych szczepach i drużynach. Popołudniu odbyły się natomiast bloki warsztatów, których zadaniem była dyskusja nad problemami, z którymi hufce przyjechały. Podjęliśmy 4 tematy: problem w tworzeniu wędrownictwa, problem z poziomem drużyn harcerskich, problem przejmowania funkcji w szczepach oraz z motywowaniem instruktorów do samorozwoju. Najważniejszym zadaniem tych spotkań było dzielenie się doświadczeniami oraz wypracowanie metod na rozwiązanie problemu. Ważne było za każdym razem świeże spojrzenie i dzielenie się doświadczeniami z innej części Polski. W niedzielę, za to dyskutowaliśmy dosyć długo w panelach na wybrane jeszcze przed przyjazdem tematy. Rozpatrywaliśmy pracę hufca w trzech zakresach: praca z drużynowymi (wsparcie, wymagania, praca namiestnictw), praca szczepów (struktura, zadania) oraz aktywizacja instruktorów w hufcach (motywacja, nagradzanie, aktywizacja). Wszystkie te bloki zostały podsumowane w krótkich materiałach, które znajdują się na naszej stronie hufca www.lodzpolesie.zhp.pl, w zakładce konferencji. Naszym celem jest jednak przygotować artykuły, które będziemy mogli zamieścić w „Czuwaju”.
Ponieważ chcieliśmy także wynagrodzić uczestnikom przyjazd do Łodzi i pokazać im, że warto tu przybyć nie tylko w celu spotkania instruktorskiego, w sobotę wieczór zorganizowaliśmy zwiedzanie z atrakcjami i zagadkami. Pomysł przypadł wszystkim do gustu i jak się okazało wszyscy zachwycili się także tym, jak piękna potrafi być Łódź.
Wszyscy ocenili spotkanie bardzo wysoko, my już szykujemy się do kolejnego w marcu 2013 r. Zapraszamy na nie wszystkie chętne hufce, które zechcą dzielić się z nami swoimi doświadczeniami, a już za chwilę zapraszamy was do czytania o wynikach spotkania.

hm. Agnieszka Rytel
szefowa konferencji „Dobre hufce, dobre praktyki”
 

Post Author: hm. Tomasz Jachimek