O Misji HR

 
 
Misja HR – to akcja poprzez którą chcemy zachęcić wędrowników z naszego hufca do podjęcia się pracy nad sobą, stawiania sobie wyzwań w duchu wędrowniczym, pełnienia dojrzałej służby i wejścia w dorosłe życie – a to wszystko poprzez realizację próby na stopień harcerki/harcerza Rzeczypospolitej.
Stopień HR to zaproszenie do niezwykłej przygody. Przygody w której spotkasz siebie, zmierzysz ze swoimi lękami, mając jednak do dyspozycji swoje mocne strony i dotychczasowe doświadczenie. To pierwszy i możliwe, że jedyny stopień, który możesz zdobywać bo chcesz i potrzebujesz, a nie dlatego że musisz.
 
Ta ostatnia próba harcerska, ma za zadanie ostatecznie przygotować nas do wędrowania przez resztę naszego życia. Wędrowanie to chyba w ogóle niezła metafora na życie. Wyznaczamy sobie cele, zbudowane z naszych marzeń i potrzeb, wytyczamy szlaki jakimi chcemy tam dotrzeć i ruszamy żądni przygód na wędrówkę. Wędrownik marzy nieustannie, ale marzenia te stara się ze wszystkich sił urzeczywistniać, nie pozostaje bierny. Bierze życie w swoje ręce. Wie czego pragnie, jest świadom swych potrzeb i możliwości. To dużo bardziej planowe i odpowiedzialne kroczenie przez życie. Ma też świadomość konsekwencji podejmowanych decyzji i jest na nie gotów. Ale w wędrowaniu czasem ważniejsza jest sama droga niż cel do którego zmierzamy. To co mijamy po drodze, ludzie których spotykamy, doświadczenie które zdobywamy, to wszystko co nas kształtuje, już na zawsze czyni innymi. Pamiętaj, że poddana nie zawsze oznacza porażkę. Czasem weryfikowanie swoich sił jest konieczne,a umiejętność modyfikowania planów czy nawet odpuszczenia jest właśnie wyrazem dojrzałości i odpowiedzialności. No i inni ludzie, oni są ważni. Spotkanie z nimi może nas na zawsze odmienić. A i my powinniśmy móc odmienić ich życie, na dobre oczywiście. Pomóc, wesprzeć, czasem po prostu być, czy to dla bliskich czy dalekich, dla tych którzy nas potrzebują. Bo wraz z wędrownictwem kończy się czas brania, a zaczyna czas dawania siebie i od siebie. Chyba w tym czasie najpełniej pokazujemy czym jest harcerstwo, czy lata pracy nad sobą, pracy w drużynie, gadania o ideałach przyniosły jakiś efekt, czy jesteśmy gotowi na bycie dobrymi i samodzielnymi ludźmi, którzy mają w życiu pasje i ambicje.

Post Author: sy2birak