Naczelniczka ZHP: Odszedł Przyjaciel harcerzy. Musimy zdać egzamin

Druhny i Druhowie,

Zmarł Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Prezydent Adamowicz był wielkim przyjacielem harcerek i harcerzy – widział w ruchu harcerskim wielką wartość a w harcerkach i harcerzach przyszłość Polski i Europy. Pięknie o tym mówił w trakcie ceremonii zakończenia Zlotu ZHP Gdańsk 2018.

Za zasługi i wieloletnie wsparcie Prezydenta Adamowicza dla ZHP odznaczyliśmy go Honorowym Wyróżnieniem „Niezawodnemu Przyjacielowi” – szczególnie docenialiśmy możliwość współpracy z Panem Prezydentem przy wielkich harcerskich i skautowych wydarzeniach, ale przede wszystkim w codziennej pracy harcerskiej w Gdańsku.

Druhny i Druhowie,

Zmarł człowiek. Zmarł w wyniku niedopuszczalnego aktu przemocy. To rodzi w każdym z nas wiele emocji, często bardzo burzliwych i trudnych. Smutek, złość, niedowierzanie, zdenerwowanie, czy wreszcie strach. Wszystkie one są naturalne – wydarzyła się tragedia i musi minąć czas, abyśmy mogli wrócić do codziennego trybu życia.

Wyjaśnienie, co się wydarzyło i jak mogło do tego aktu przemocy dojść pozostawmy odpowiednim służbom.

W tych trudnych chwilach skupmy się na tym, co najważniejsze: na byciu razem, wspieraniu się w ciężkich momentach, na pomaganiu tym, którzy mogą naszej pomocy potrzebować.

Druhny i Druhowie,

Harcerstwo to szkoła życia, także szkoła radzenia sobie w trudnych, nieoczekiwanych sytuacjach. Dziś jesteśmy w takiej sytuacji. Wykorzystajmy doświadczenia, które mamy, aby jak najlepiej sobie w niej poradzić.

Pamiętajmy też, że harcerstwo to szkoła życia, która powinna uczyć tego, jak rozwiązywać konflikty w sposób spokojny, jak wyrażać niezadowolenie nikogo nie raniąc i nie obrażając. Mam nadzieję, że w najbliższych dniach dobrze zdamy egzamin z tego, jakimi ludźmi jesteśmy; z tego, jak wychowało nas harcerstwo.

Rodzinie Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i jego współpracownikom składam najszczersze kondolencje.

 

Anna Nowosad, naczelniczka ZHP

Post Author: hm. Tomasz Jachimek