JednoŚladami Andersa

Od 12 listopada w Kazachstanie jest nasz instruktor Wojtek Kuciński. W trudnych zimowych warunkach NA ROWERZE spędzi miesiąc. A czemu? Wojtek bierze udział w projekcie “JednoŚladami Andersa”.

To innowacyjny sposób na realizację zapisów statutowych ZHP o wychowaniu patriotycznym! „JednoŚladami Andersa” to patriotyczno-podróżniczy polegający na przejechaniu w sztafecie rowerowej szlaku armii gen. Andersa – z okolic dolnego biegu rzeki Wołga w zachodniej Syberii aż do Edynburga w Wielkiej Brytanii oraz Gdańska.

Biorą w nim udział rowerzyści z całej Polski, w tym z Hufca ZHP Łódź Polesie. W Kazachstanie jedzie Wojtek. W kolejnych etapach także: Kasia Kurowska (etap II), Magdalena Suchan (etap VI, VIII), Piotr Wojtaszek (lider etapu Etap XI West) oraz członkowie jego etapu: Agnieszka Rytel, Michał Werner oraz Mateusz Boczkowski. Warto dodać, że Piotr od prawie roku działa w zespole programowym projektu, zaś Magda od 18 miesięcy jest w nim szefową promocji.

Główna trasa liczy ponad 15 tys. km i została podzielona na 15 etapów (w tym etap morski), które będą pokonywane w sześcioosobowych zespołach. Na trasie podróżnicy będą poszukiwać śladów formującej się Armii, spotykać z rodzinami, Polonią fotografować miejsca i pamiątki.

Członkowie I etapu sztafety na rowery wsiedli 12 listopada 2022 r. w Kazachstanie, aby 18 maja 2023 r. dotrzeć na Monte Cassino w rocznicę zdobycia wzgórza przez 2. Korpus Polski. Tam wezmą udział w obchodach rocznicowych, ale nie tylko. W ramach projektu „JednoŚladami Andersa” na wzgórze Monte Casino wbiegną sportowcy, uczestnicy biegu na 10 km a także rowerzyści na zabytkowych rowerach i w stylizowanych strojach. Następnie rowerzyści pojadą w kierunku Edynburga w Wielkiej Brytanii, gdzie trafiła większość żołnierzy aż do demobilizacji, by sztafetę zakończyć się w lipcu 2023 równolegle w Edyndurgu oraz w Gdańsku, na Wyspie Sobieszewskiej.

Sztafeta stanowi kulminacyjny element przedsięwzięcia. Należy zaznaczyć, że już od roku – tj od 11 listopada 2021 – realizowany jest program, w którym może wziąć każdy, niezależnie od wieku czy przynależności do ZHP. Do tej pory zrealizowano już m.in:

– Rowerową Sztafetę Betlejemskiego Światła Pokoju (grudzień 2021), podczas którego Światło było wiezione z Tatr aż do Warszawy w specjalnym lampionie przymocowanych do roweru oraz wyKręconą Lilijkę – czyli rowerowy Dzień Myśli Braterskiej (luty 2022). Współorganizatorką obu wydarzeń była Magdalena Suchan

– 130. Urodziny Andersa (sierpień 2022) – przejazd rowerowy do „Andersówki”, czyli domu rodzinnego Andersa, który zainaugurował ogólnopolską akcję poszukiwania „130 śladów na 130 urodziny Andersa”. Autorem i pomysłodawcą przejazdu był Piotr Wojtaszek.

Inicjatorami i organizatorem projektu „JednoŚladami Andersa” są uczestnicy rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree, która odbyła się w latach 2017-2019 przy wsparciu organizacyjnym Fundacji Światowe Jamboree, Związku Harcerstwa Polskiego i Stowarzyszenia Afryka Nowaka.

Honorowym patronatem projektu jest prof. Norman Davies.

Patroni medialni projektu: Rzeczpospolita

Partnerzy, bez których by się nie udało: Crosso, Pajak, Marabut, CST, Sony, ElVelo.

 

Naszych instruktorów możesz śledzić poprzez mapę z lokalizacją GPS: Więcej o projekcie: https://bikejamboree.pl/o-projekcie/

Znajdź nas: www: http://bikejamboree.pl/ Facebook: https://www.facebook.com/BikeJamboree/ IG: instagram.com/bike_jamboree YouTube: Bike Jamboree

 

#jednosladamiandersa #bikejamboree #wychowaniepatriotyczne #polesie #wyzwanie

 

hm. Magdalena Suchan

Post Author: Wera