“Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Odwet-Jędrusie””

Druhny i Druhowie!

Krąg Starszyzny i Seniorów JĘDRUSIE organizuje działającą w regionach, łódzkim, starachowickim i staszowskim Grupę Rekonstrukcji Historycznej opartej na historii Organizacji „Odwet” i Oddziału Partyzanckiego Jędrusie.

Zadaniem HGRH będzie propagowanie i promowanie „żywej” historii Oddziału i Armii Krajowej, poprzez prezentację „oddziału partyzanckiego” w realiach II Wojny Światowej. Uczestnictwo w pokazach okolicznościowych, imprezach plenerowych i uroczystościach państwowych. Grupa opiera się na metodyce „drużyn proobronnych” ZHP i bezpośrednio współpracować zamierza z właściwymi Komendami Hufców na terenie swego działania oraz ze Stowarzyszeniem Kombatantów Jędrusiów i Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej.

Podstawowym założeniem działania Grupy jest utworzenie „oddziału” o wyglądzie, uzbrojeniu i wyposażeniu partyzantów Armii Krajowej z lat 1939-1945 z naciskiem na oddziały leśne biorące udział w Akcji „Burza”.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału zapraszamy do współpracy, do zbierania materiałów, kompletowania ubiorów z epoki, uzbrojenia i wyposażenia, tak, by jak najlepiej spełniać założenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej.

Umundurowanie: ubrania cywilne w utrzymane w epoce II Wojny Światowej, elementy umundurowania polskiego i „zdobycznego” niemieckiego, „zrzutowego” brytyjskiego i amerykańskiego.

Wyposażenie: wzorowane na wyposażeniu wojsk polskich, niemieckich, brytyjskich i amerykańskich z okresu II Wojny Światowej.

Uzbrojenie: Repliki broni bojowej (ASG) używanej przez oddziały partyzanckie, produkcji polskiej, niemieckiej, brytyjskiej i wszelkiej innej dostępnej, a potwierdzonej w niezbity sposób źródłami historycznymi.

Pseudonimy członków Grupy – zalecane stosowanie historycznych pseudonimów partyzantów Oddziału Jędrusie

Odznaką Grupy jest kopia naszywki (wyszywana ręcznie zgodna z oryginałem) oparta na naszywce będącej własnością śp. Zbigniewa Pawlikowskiego ps. „Raptus – Mimi”, żołnierza Oddziału Jędrusie i 4 komp. II p.p. Legionów Armii Krajowej.

Pytania, sugestie i zgłoszenia prosimy kierować na adres rekonstrukcje@jedrusie.org Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
lub r.szymanski@jedrusie.org

pwd. Jarosław Dybowski
Krąg Starszyzny i Seniorów JĘDRUSIE

Post Author: Hufiec