harcerze podczas służby

“Polesie z okazji 70. rocznicy likwidacji Litzmanstadt Getto”

W piątek 29 sierpnia br. harcerze, wędrownicy i instruktorzy z Hufca ZHP Łódź-Polesie oraz Łódź-Widzew uczestniczyli w uroczystościach z okazji 70. rocznicy likwidacji Litzmanstadt Getto. Reprezentanci hufców pomagali w przebiegu uroczystości w Parku Ocalałych, na cmentarzu żydowskim oraz Stacji Radegast.

Łódzkie getto zlokalizowane na Starym Mieście i Bałutach istniało w latach 1940-1944. Było pierwszym i najdłużej działającym gettem w okupowanej Polsce. Do getta deportowano nie tylko Żydów z Polski, ale również z Austrii, Czechosłowacji i krajów niemieckojęzycznych. W getcie dla pozorów codziennego życia funkcjonowało szkolnictwo, poczta, policja żydowska, opieka zdrowotna, teatr oraz system pieniężny (getto posiadało własną walutę). Akcja likwidacyjna getta rozpoczęła się w czerwcu 1944 roku i trwała prawie trzy miesiące. 29 sierpnia 1944 roku odszedł ostatni transport Żydów do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau.

O godz. 9:00 harcerze pełnili służbę przy uroczystości nadania drzewek ocalałym w Parku Ocalałych, gdzie znajduje się prawie 500 drzew dedykowanych osobą, które przeżyły holokaust. Następnie na cmentarzu żydowskim odbyły się modlitwy żydowskie opłakujące dusze pomordowanych Żydów w II wojnie światowej. Do modlitw przewodniczącego gminy żydowskiej, Symchy Kellera dołączył abp. Marek Jędraszewski (duszpasterz Kościoła Rzymsko-Katolickiego) oraz bp. Jan Cieślar (Kościół Ewangelicko-Augsburski).

harcerze podczas służby

Harcerze podjęli wartę przy pomniku Ofiar Litzmanstadt Getto, dbali o organizację ruchu oraz w czasie uroczystości przekazywali gościom zapalone znicze, które następnie były składane pod pomnikiem ofiar. Uroczystości religijne zakończyły się Marszem Pamięci do Stacji Radegast, który był zabezpieczany szpalerami harcerzy. Stacja Radegast to stacja kolejowa, z której latach 1942-1944 wysiedlono z getta Żydów i Romów do obozów koncentracyjnych. Była również miejscem wymiany towarowej. Liczne przemówienia, salwa honorowa wojska polskiego oraz składaniem wieńców były ostatnią częścią głównych uroczystości upamiętniających likwidację getta.

Harcerze podawali wodę, kontrolowali porządek w sektorach oraz składali wieńce. Wyróżnieniem dla hufców była możliwość złożenia kwiatów pod pomnikiem Martyrologii Dziecięcej w parku im. Szarych Szeregów (upamiętniający obóz przy ul. Przemysłowej dla dzieci i młodzieży polskiej) oraz pod tablicą upamiętniającą ofiary obozu romskiego przy tzw. Kuźni Romów.

Dla wszystkich obecnych harcerzy podczas uroczystości był to nie tylko czas na służbę wynikającą z Prawa Harcerskiego, ale również niezwykłe przeżycie duchowe.

pwd. Piotr Dziewulski HO
współpracownik Grupy Programowej hufca

Post Author: Magdalena Suchan