Biuletyn Informacji Publicznej   Zwiazek Harcerstwa PolskiegoZwiazek Harcerstwa PolskiegoChoragiew Łódzka ZHP

Retman

sternik jachtowy, starszy sternik motorowodny
Zaczepna i samobieżna drużynowa Łódzkiej Wodnej Gromady Zuchowej „Uśmiechy spod Parasola” przy szczepie im. Leonida Teligi.

Mając 12 lat zyskała w szczepie ksywę „Terminator” - kiedy już nikt nie miał siły, ona dopiero kończyła rozgrzewkę. Dzisiaj nikt jej już tak nie nazywa... nikt nie ma tyle odwagi.

Jej mały reaktorek pozwala bez wysiłku ogarnąć i panować nad 20-stką zuchów - czy potrzeba dalszych wyjaśnień?! Ma swoje zdanie, robi, co chce, obrusza się na mówienie o szczepowym „Tato” (bo on przecie „Ojciec”). Kiedy trzeba, szturcha szczepowego żeby zrobił to czy owo dla szczepu (bo „Ojciec” jest już stary i aż tyle „powera” nie ma ).

Lepiej jej się nie narażać... bo jeszcze do lasu zaciągnie, wilcom na pożarcie zostawi - a tam ciemno i straszno, niefajnie tak.

Instruktor

sternik jachtowy, starszy sternik motorowodny, cert. SRC

Przedstawiciel płci ładnej inaczej w Retmanacie, dzielnie broniący jej honoru.
Na co dzień ojciec swoim dzieciom i mąż żonie... „Tata Włodek” (vel „Ojciec Włodzimierz”, ale to w Szczepie im. Leonida Teligi) w Retmanacie od dawna robi za opokę i siłę spokoju. Jego oczkiem w głowie są potrzeby i potencjał młodszych i całkiem małych harcerzy-wodniaków...
Wcześniej, wieki temu był drużynowym w 55 ŁWDH, później popadł w rodzinę i pracę... ale powrócił z zaświatów i o mało co, o mały włos nie został pełniącym obowiązki komendanta szczepu im. Leonida Teligi... ale go nie mianowano. Tata Włodek jednak się tym nie zraża i „Teligę” i tak prowadzi, na pohybel wszystkim obrzydliwcom i innym Skinom. Jak widać, skutecznie, skoro społeczność wodna hufca postanowiła powierzyć mu kierowanie Retmanatem. Jak dotąd 2 razy.

Instruktorka

sternik jachtowy

Żeglarka, instruktorka szczepu im. Teligi. Od jesieni 2009 roku wchodzi w skład zespołu pilota Chorągwi Łódzkiej, w którym odpowiada za kształcenie kadr i program Junga & Kadet. Wcześniej była namiestniczką wędrowniczą i szefową Kapituły Stopni Wędrowniczych w Hufcu Łódź Polesie. Posiada duuuże doświadczenie w kształceniu i wędrownictwie... także męża, potomstwo i inne takie.

Instruktorka

sternik jachtowy, starszy sternik motorowodny, cert. SRC, Młodszy Instruktor Żeglarstwa PZŻ
Nowy rozdział nowożytnej ery naszego hufca - to pierwsza od wielu lat i druga (po Izie Krzyńskiej) druhna, która pełniła funkcję Retmana (pozycja na piedestale przez wiele lat zarezerwowana dla Panów).

Wcześniej była przyboczną, a później drużynową 47 ŁWDH im. L. Teligi. Chwilowo studiuje daleeeko, ale spokojnie, wróci... Lubi tramwaje i bardzo lubi śpiewać, choć im bardziej przestaje z harcerzami,tym... mniej muzyka jej przeszkadza.

Instruktorka

Taka wszystkowiedźma Bazy Żeglarskiej WENECJA (niewiasta - nic nie wie, wiedźma - coś już tam wie, zaś wszystkowiedźma wie wszystko) i nie ma przed nią żadnych tajemnic, jeżeli chodzi o funkcjonowanie bazy.

Tak naprawdę to ona trzyma w ręku całe finanse i prowadzi buchalterię - dlatego właśnie jest Szefową. Przy okazji rozlicza gości i uczestników, koordynuje jadłospisy, zajmuje się zaopatrzeniem i komunalką, magazynem żywności, sprawami pracowniczymi...

Instruktorka

żeglarz jachtowy, starszy sternik motorowodny
 

Była drużynowa 76 ŁWDH działającej przy Szczepie im. Leonida Teligi. 

Instruktorka

żeglarz jachtowy, starszy sternik motorowodny Zadziorna i przekorna zastępca komendanta szczepu im. Leonida Teligi.

Wcześniej zaczynała od Łódzkiej Wodnej Gromady Zuchowej „Uśmiechy spod Parasola”, aby później pojawić się w 195 ŁDH, 76 ŁWDH, patrolu starszoharcerskim przy szczepie im. L. Teligi i 75 ŁWDH, a na końcu zostać drużynową... Łódzkiej Wodnej Gromady Zuchowej „Uśmiechy spod Parasola” właśnie.

W 2008 roku dzielnie debiutowała na poziomie chorągwianym w cyklu szkoleń dla animatorów programu Junga&Kadet, później dała się też zobaczyć w czasie Konferencji Wydziału Specjalności GK ZHP w listopadzie 2008 roku...

Instruktorka

żeglarz jachtowy
Nieformalnie sekretarz, a wręcz -rka Retmanatu, odpowiadająca także za jego finanse. Wcześniej przyboczna 86 ŁWDH, ostatnio weszła została także Namiestnictniczką Wędrowniczą Hufca Łódż Polesie.

Instruktor

kapitan jachtowy, kapitan motorowodny, cert. SRC, cert. BST STCW/IMO, Młodszy Instruktor Żeglarstwa PZŻ, Instruktor Motorowodny PZMWiNW, Instruktor Sportu w dyscyplinach Żeglarstwo i Sporty Motorowodne
Suchar, herbatnik, nudziarz, stary kawaler (z nawykami)... ot, wiekowy harcmistrz pamiętający czasy, gdy 82 ŁDH była jeszcze 82 ŁWDH (a to niemożliwe - ludzie tak długo nie żyją).

W 47 ŁWDH (przy szczepie im. Romualda Traugutta) pełnił funkcję przybocznego, później kolejno był p.o. zastępcy komendanta szczepu Walterowców (przemianowanego na „Pasieka”), instruktorem Komendy Hufca Łódź Polesie oraz współpracownikiem Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP. Od 2005 do 2008 roku był szefem, a w ostatnich kilku miesiącach instruktorem Zespołu Informacji Hufca Łódź Polesie. Od 2005 roku jest współpracownikiem Kierownictwa Harcerskich Drużyn Wodnych i Żeglarskich Wydziału Specjalności GK ZHP - od czerwca 2010 jest instruktorem pierwszego mianowanego składu tego zespołu.
Urodzony gaduła, (gdy zaczyna mówić, wszyscy uciekają w popłochu), na sejmiku drużyn wodnych w 2009 roku został wypchnięty na funkcję Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP, byle jak najdalej stąd... ...ale się nie udało. Jako Pilot starał się kopniakami zaganiać ludzi na jakieś szkolenia szkutnicze, staże sędziowskie, czy kursy animatorów programu Junga & Kadet, a także upiera się przy stosowaniu mian drużyn wodnych - tak więc cały misterny plan spalił na panewce.
Organizuje też rejsy morskie: w 2007 roku pierwszy raz w historii Retmanatu wyprowadził harcerzy na wody Morza Śródziemnego (Grecja i Cyklady) oraz Morza Północnego, później umożliwił posmakowanie żeglugi szkunerem s/y WARSZAWSKA NIKE, w 2010 roku zorganizował rejs 47 ŁWDH na s/y ZAWISZA CZARNY II do Amsterdamu, a w lipcu 2011 roku przygotował morską wyprawę łódzkich harcerzy w ramach Międzynarodowej Armady Skautowej na zlot Jamboree (podczas której prowadził „jotkę 140” s/y JOSEPH CONRAD).
Prywatnie pływa różnymi morskimi jachtami, także jako zastępca kapitana poczciwego „Zawiasa”.

...a jak już nic nie ma do roboty, to zamiast pamiętników pisuje czasem to i owo... na forum ZHP, do HR'a i do publikacji niejakiego Wroobla.

Instruktor

kapitan jachtowy, kapitan motorowodny, cert. SRC, cert. BST STCW/IMO, Instruktor Żeglarstwa PZŻ, Instruktor Motorowodny PZMWiNW, Instruktor Sportu w dyscyplinach Żeglarstwo i Sporty Motorowodne, Przewodnik Turystyki Żeglarskiej PTTK
Jedna z ważniejszych postaci pionu specjalnościowego ZHP.

W nieistniejącej już dziś, choć nadal dla niego jedynej i niepowtarzalnej 6 WŁDH pełnił funkcję przybocznego. Później kolejno przez 4 lata kierował Retmanatem hufca, przez 5 lat był Pilotem Chorągwi Łódzkiej, aż na pewien czas objął funkcję Kierownika Wydziału Specjalności GK ZHP. Ostatnio, do maja 2011 był Kierownikiem Harcerskich Drużyn Wodnych i Żeglarskich Wydziału Specjalności GK ZHP; wchodzi też w skład Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP, w którym odpowiada za szkolenie kadr wodnych. W Retmanacie zapewnia wsparcie metodyczne i pomoc przy szkoleniach żeglarskich.

Od września 2009 r. jest instruktorem Zespołu Mundurowego GK ZHP odpowiadającym za dopracowanie mundurów wodnych, a podczas 10 Eurosea (seminarium instruktorów europejskiego skautingu wodnego) wszedł do Grupy Odyseusza – zespołu odpowiedzialnego za podtrzymywanie europejskiej sieci wodniackich kontaktów w okresie między seminariami - oraz w skład roboczego komitetu Armady Skautowej na zlot Jamboree 2011 (w ramach której dowodził jachtem s/y DUNAJEC - jedną z dwóch jednostek, którymi żeglowali wodniacy z Chorągwi Łódzkiej ZHP).

Jak na prawdziwego Księciunia przystało, to chodzący wzór elegancji i... obiekt westchnień piękniejszej części świata żeglarskiego. Na wodzie spędził sporą część swojego życia i jest chyba pierwszym w historii hufca czynnym instruktorem, który doczekał się papierów „kojota” (kapitana jachtowego).

Aaaaaa, no i książki pisze - taki poradniczek dla żeglarzy popełnił, a i Panem Redaktorem był całej serii specjalnościowej.

Instruktor

żeglarz jachtowy, Szef Bazy Żeglarskiej w Wenecji.

Jego oczkiem w głowie jest zapewnienie wszystkim przebywającym na bazie papu i dachu nad głową. Z nim należy się kontaktować w sprawach związanych z pobytem na bazie, wypożyczeniem sprzętu turystycznego i żeglarskiego.

Chętnie podpowie w jaki sposób wykorzystać wolny czas, gdzie warto pojechać lub popłynać, jak zorganizować ciekawą wycieczkę czy jeszcze ciekawszy rejs. Potrafi oczywiście przepowiadać pogodę, a w razie konieczności... wyczarować piękne słoneczko albo groźną burzę.

Instruktor

kapitan jachtowy i motorowodny, Yachtmaster Offshore RYA, Master of Yachts 200gt Offshore, RYA Cruising Instructor, RYA SRC Assessor, cert. SRC, cert. BST STCW/IMO, Młodszy Instruktor Żeglarstwa PZŻ, Przewodnik Turystyki Żeglarskiej PTTK, Emergency First Response Certificate, kurs manewrowania dużym jachtem
Jeszcze niedawno jeden z najaktywniejszych instruktorów hufca. Wszędzie go było pełno, w każdym mieście, na każdym jachcie, o każdej porze... szybki, błyskotliwy, pewny siebie... do niedawna na obcej ziemi, ale wrócił (jeśli kiedyś z lodówki wyjdzie jakiś gość, to na pewno będzie ON)... 

W Retmanacie zapewnia wsparcie metodyczne i pomoc przy szkoleniach, wchodził też w skład Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP, a od maja 2012 jest Pilotem Chorągwi Łódzkiej ZHP. Od maja 2009, od rejsu „weteranów” 86 ŁWDH realizuje staż kapitański na S/Y ZAWISZA CZARNY II. Wcześniej pełnił funkcje wachtowego oraz drużynowego 86 ŁWDH, Retmana Hufca Łódź Polesie, był instruktorem Grupy Programowej Hufca Łódź Polesie.

Poza ZHP pracuje jako Kierownik Działu Szkoleń Żeglarskich w jednej z poważanych agencji. Na morzu spędza po kilka miesięcy w roku. Poza żeglarstwem lubi też góry, wspinaczkę skałkową, kajaki, muzykę (gra na gitarze) oraz fotografię.

Instruktor

(zwany niekiedy Gedowcem lub przez niektórych Drugim Gedosem sic! > patrz Marcin Gaede), sternik jachtowy, Przewodnik TŻ PTTK,
Szara eminencja Retmanatu i jego skryta podpora (baaaardzo duża). Nikt nie wie, gdzie jest i kiedy się pojawi... ale wszyscy wiedzą, że właśnie ich wspiera.

Prywatnie, oprócz tłumaczenia jak pływać chętnie przetłumaczy... cokolwiek z rosyjskiego na polski i vice-versa. Wywodzi się ze 133 ŁWDH „Szkwał” przy SH Wawerczycy; później był drużynowym 141 ŁWDH (ŁWDSH) „Horn”. Ostatnio charakteryzuje się sentymentem do wody słonej i ciągłym zapędem do pokazywania żeglarstwa świeżym adeptom wilgotnego hobby, zwłaszcza na jeziorze Białym (baza Chorągwi Łódzkiej Biały Bór/Trzmielewo)...

...a w drodze po koszule instruktorskie (wyrób Wólczanki-Łódź nieosiągalny w Łodzi) dotarł aż do Gdyni... dziwny jest ten świat.

Członek Zespołu Retmana

Drużynowy 55 ŁWDH przy szczepie im. Leonida Teligi.

Członek Zespołu Retmana

sternik jachtowy, ratownik PCK
Taki kolo, co to świetnie gra na bongosach. Był też drużynowym 86 Łódzkiej Wodnej Drużyny Harcerskiej. Wedle dziewcząt to zadbany chłopak, sypiący dowcipami jak z rękawa.

Ma Batmana na plecach (cokolwiek to oznacza) i fajne mieszkanko - tam najczęściej odbywają się imprezy drużyny. Dobry organizator, nie boi się wyzwań. Cecha charakterystyczna: mówi przez nos...

Członek Zespołu Retmana

Drużynowa 76 ŁWDH im. Emilii Platter przy szczepie im. Leonida Teligi.

Kadra Bazy Żeglarskiej WENECJA

sternik jachtowy, Instruktor Żeglarstwa PZŻ, Kierownik Wyszkolenia Żeglarskiego Bazy Żeglarskiej w Wenecji.
Odpowiada za wszystko, co dzieje się na wodzie, czyli Harce Wodne, kursy żeglarskie i motorowodne. Jego zadaniem jest zabezpieczenie programu wodnego (pływań i szkoleń) oraz „tego na brzegu”, czyli zapełnienie wolnego czasu dla zmęczonych wodą żeglarzy.

Chętnie odpowie na wszystkie pytania, w których zawarte będą słowa „woda”, „żagle”, „jacht”. Godzinami potrafi snuć opowieści o histrorii regionu, o rejsach, o tym jak ciągnąć sznurki, czy jak wybierać żagle...

Kadra Bazy Żeglarskiej WENECJA

Klasyczny przypadek krzyżówki kwatermistrza z oboźnym, który nawet zatwardziałego biszkopta nauczy samodzielnie postawić dychę albo NS-a, a nygusa zagoni do porządków.

Wszystko musi być zgodnie z planem i na czas, nawet to, co z pozoru wydawałoby się niemożliwe. Wbrew temu, co wszyscy mówią to dusza-człowiek, a że wymagający...

Sprawy sprzętowe i organizacyjne należy załatwiać właśnie z nim.

PAź
4

04.10.2014 9:30 - 16:30
Zjazd zwykły ChŁ

PAź
23

23.10.2014 17:30 - 20:30
Posiedzenie KSI

PAź
24

24.10.2014
Rozdanie Mian Szczepów

PAź
25

25.10.2014 - 26.10.2014
RadOblicza

LIS
1

01.11.2014
Wszystkich Świętych