1. i 2. grudnia po raz 26 zagrała „Szantowiązałka”

Sobotnie przedpołudnie upłynęło pod znakiem aktywności manualnych, odbyły się warsztaty marynistyczno – kreatywne. Zaś wieczorem uczestnicy „Szantowiązałki” sprawdzili swoje możliwości wokalne w konkursie „starszaków” i „starych wyjadaczy”. Na scenie zaśpiewało około 200 osób tworzących 16 zespołów. Nikt nie
odważył się na występ solo.

Uczestnicy mieli możliwość wykonania utworów w trzech kategoriach: szanta (pieśń pracy), piosenka żeglarska (pieśń kubryku), piosenka o wędrówkach dalekich i bliskich.

Wobec niezwykle urozmaiconego repertuaru oraz wyrównanego poziomu jury miało ciężki orzech do zgryzienia. Podczas obrad publiczność została zawłaszczona przez człowieka nietuzinkowego, wielkiego serca, o fantastycznym głosie i ogromnej charyzmie – ponad godzinny koncert dał Mirek „Koval” Kowalewski. Publiczność szalała zarówno pod sceną jak i NA scenie.

Wieczór zwieńczyło ogłoszenie wyników:

W kategorii „starszaków”:
III miejsce – 76 Łódzka Wodna Drużyna Harcerek
II miejsce – 137 Łódzka Drużyna Harcerek
I miejsce – 7 Zgierska Wodna Drużyna Harcerska

W kategorii „starych wyjadaczy”
III miejsce – „Młode Orlęta po raz drugi”
II miejsce – Szczep 58 Łódzkich Wodnych Drużyn Harcerskich (ogromny
podziw jury wzbudził autorski repertuar)
I miejsce wśród „starych wyjadaczy” wywalczyła 16 Pabianicka Harcerska Drużyna Wodna „Abordaż” brawurowym wykonaniem „Piosenki o tym że człowiek powinien się czymś interesować i do czegoś dążyć” (chociaż większość zna tą piosenkę pod innym tytułem 🙂  – link do wykonania.

Komentarz naszych przyjaciół z Radia-Łódź, którzy obsługiwali nagłośnienie był taki, jak w zeszłym roku: „San Remo to to nie było, ale się zbliżamy”.

W niedzielne przedpołudnie, za sprawą „Żeglarskich Mikołajków”, festiwal opanowały zuchy. Po dwugodzinnej grze marynistycznej, przyszedł czas na zmagania wokalne. Tutaj również jury nie miało postego zadania, jednak się udało.
Tegoroczna „Szantowiązałka” w kategorii „zespołów młodszych” prezentuje się następująco:
Wyróżnienia: GZ „Leśne Elfy” i GZ „Podróżnicy
Specjalne wyróżnienie GZ „Słoneczne Bractwo”

III miejsce – GZ „Uśmiechy spod Parasola”,
II miejsce – GZ „Kleksomajki”,
I miejsce – GZ „Retkińskie Iskierki”.

Szczep Drużyn Wodnych im. L. Teligi serdecznie dziękuje za to, że po raz 26 zechcieliście się wspólnie bawić. I do zobaczenia za rok!

Galeria zdjęć niebawem będzie opublikowana na stronie festiwalu.

Szczep Drużyn Wodnych im. Leonida Teligi
Red: hm. Magdalena Suchan